Tesla Zamanın Ötesindeki Deha PDF

Bir iki satırla kitabın anlatım tarzına değinip muhtevanına geçmek istiyorum.Yazar-Margaret Cheney, her ne kadar yaşam öykü tarzı bir roman ortaya koymuş olsa da anlatım dili sanki bir tarih kitabı veyahut bir yazı okuyormuşsunuz tadı veriyor. Derinlemesine araştırıldığı, bilgi sahibi insanlar ile konuşulduğu belli. Anlatım dili okurken bir yerden sonra sıksa da vakit geçtikçe yazarın anlatım tarzına hem alışıyor hem de onun neden böyle yazdığını idrak etmiş oluyorsunuz. Yazar, bu dahinin hayatını olduğu gibi izaha önem vermiş, içine ne kurgu, ne entrika ilave etmemiş. Okurların ele geçirecekleri bilgiyi doğru kaynaklardan doğru ölçüde almalarına önem vermiş. Bunun için kendi adıma ona teşekkür ederim 🙂

*Beni Zamanın Ötesindeki Deha`ya (daha önceki ismi ile Anlaşılamamış Bile) iten Einstein’ın Buzdolabı-Steve Silverman kitabıdır. Onu da öneririm.

Kitabın muhtevanına gelirsek;
Tesla`nın dünyaya gelişi ile Vaktin Ötesindeki yolculuğumuza başlayıp, buluşları, Edison ile çekişmeleri, mali vaziyetleri, aşk hayatı – ki yokmuş böyle bir hayatı (kendini insanlığa ve bilime adadığı için), Nobel ödülü hakkındaki dedikodular, sıhhat vaziyetleri, delilik düzeyindeki dahilikleri, hayalleri, en iyi arkadaşları (güvercinler ve Mark Twen) ve başka size ehemmiyetli gelen konularda bilgile sahip olabilirsiniz.

Bu kitap Tesla ile ilgili en donanımlı, doğruluğuna daha fazla inanacağımız çalışmadır.
Tüm dünya ve insanlık için yaptığı çalışmalar göz önünde bulundurulursa, Tesla gelmiş geçmiş en büyük dahiymiş. Peki bu dahiden insanlık yerine ne kadar faydalana bildik?
“Görünmez Adam” kitabının son tümcesi böyleydi doğru anımsıyorsam;
“İnsanlar ve tarih bir dahiyi daha kendi elleri ile yoketmeyi muvaffak olmuşlardı.” Bu sözler tam manası ile Tesla için söylenmiş gibi.
*X ışınları,
*Radyo,
*Radar,
*Elektrik üzerinde yaptığı deneyler ve işler,
*Kumandalar,
*Kablosuz Elektrik (kimi ceplerinin ağırlığını daha çok düşünen “insancıklar” yüzünden tüm dünyanın yoksun kaldığı bir buluş) ve şimdi aklımdan çıkmış daha neler neler..

“Düşleri ütopikti: İnsanlar açlıktan ve can veresiye çalışmaktan kurtulacaklardı, dünya çapında iletişim kolaylaşacaktı; ve sonuncu olarak da o diğer seyyarelerde de insanlara benzer hayat formlarının varolduğuna inanıyordu. Marslılar’ın “istatistiki bir gerçeklik” olduğunu düşünüyordu.”

İnsanlık için yaptığı o kadar şey için aldığı tek elle tutulur ödül ironik şekilde Edison madalyasıyla hudutlu kalmıştır.
Onun dünya için yaptığı işleri izah edecek en güzel sözler:

“Şayet endüstriden Tesla’nın icatlarını söküp çıkarsaydık” diye anımsadıyordu meslektaşlarına, “çarklar dönmez olur, elektrikli trenler ve tramvaylar durur, şehirlerimiz karanlığa gömülür, atölyelerimiz işsiz kalırdı. Evet, çalışmaları endüstrinin kolu bacağı olmuştur… İsimi elektrik biliminin gelişiminde bir çağa damgasını vurmuştur. Çalışmaları devrimler yaratmıştır…”

Hayatı süresince yalnız bırakılmanın, sefil bir hayat sürdüğü otel odasında (otelin parası dahi başkaları tarafından ödeniyordu) can verdiğinden iki gün sonra 87 yaşında ölü olarak bulunan, (tüm insanlık için onun çektikleri bir utanç kaynağı olmalı) ona yapılanlar ile ilgili düşünceleri:

“Acılara bağışıklık kazandığım tinsel bir huzura kavuşabildim ve hayatın karanlık yanlarından, dertlerden ve varoluşun kaygılarından bile tatmin vesilesi bulabilecek bir doygunluğa ve mutluluğa erişebilmeyi muvaffak oldum. Üne kavuştum ve bunların ötesinde bir servete sahibim fakat buna rağmen sayısını anımsamadığım kadar çok ufku hudutlu yazar tarafından hayalci olmakla suçlandım; başarısız, pratik olmayan bir adam olarak lanse edildim. İşte bunlar da dünyanın cahilliğinden ve ileri görüşlü olmamasından kaynaklanıyor…”

Ne yazık ki, hep olduğu gibi tanınmış bilim insanının yaptıkları ölümünden sonra gerçek mananını kazanmıştır.
Değerli Azerbaycan şairi Cabir Nevruz`un bir şiirinde dediği gibi:
“Sıhhatinde heykel koyun can vermezlere…
————
Sıhhatinde değer verin insanlara.”

Kitabı Tesla ile ilgili gerçek bilgi edinmek isteyen herkese öneririm.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir